Sanatın karşılığı; Barış MANÇO

            Hemen hemen her şarkı söyleyene, bir iki şarkı taklit edip sesi güzel olsa da olmasa da ekrana çıkıp kendini göstermeye çalışana sanatçı dediğimiz bu dönemde, sanatın bir üstün yaratıcılık olduğunu açıklama gereksinimi duydum. En büyük örneği Barış Manço ile vermek istiyorum. O hem şarkıcıydı, hem de sanatçı.

Barış Manço’yu sevmeyeni henüz görmedim. Hiç görmeme arzusundayım; çünkü o hep sevilmeyi hakketti. 7’den 77’ye herkesin gönlünü kazanabilmişti. Çocuk, genç, yaşlı demeden herkese hitap edebilen bir sanatçıydı. O öyle bir sanatçıydı ki; sadece şarkı söyleyen biri olarak görmememiz çok önemli. Şarkı söylememiş olsaydı belki de karşımıza son yüzyılın bir filozofu olarak çıkacaktı. Gerçi onu bilenler zaten modern bir filozof olarak görmüyor değildi.

Barış Manço çok iyi bir söz yazarıydı. Aynı zamanda bir besteci, aranjör, oyuncu ve TV programı yapımcısıydı. Çokdilli biri olarak “Öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir,” demişti.

           

              Barış Manço’yu farklı kılan en önemli etkenlerden bir diğeri de onun tarafsız olmasıydı. Hiç kimse onu kendi tarafına çekmeyi başaramamıştı. O herkesin tarafındaydı. Sadece Türkiye’de değil; başta Japonya olmak üzere birçok ülkede insanların gönüllerinde taht kurdu. Ve kendini şöyle açıklıyordu; “Ben bir şarkıcı, besteci olarak bu dünyaya gelmedim. Düşüncelerimi aktarmak üzere geldim. Bu; gün geldi şarkı söylemekle oldu, gün geldi bir televizyon programında çocuğun saçlarını okşamakla oldu.”

Barış Manço ile 7’den 77’ye yayını tüm yaş grupları içindi. Kendi içinde beş program içeriyordu.

“Adam Olacak Çocuk” programı adından da anlaşılacağı gibi bir çocuklara yönelik bir söyleşi programıydı.

“İkinci Kahvaltı” programı yaşlılarımız içindi. Program sonunda Türk kahvesi ikramı yapılırdı.

“Dönence Dünya Turu” programı her hafta bir ülkeyi tanıtırdı. Türkiye’nin tanıtımında önemli bir oynamıştı. O adı gibi bir ‘Barış Elçisi’ydi.

“Dere Tepe Türkiye” programı ülkemizi gezdiği ve herkesin sevgisini kazandığı bir programdı.

“4×21 Doludizgin” programı bir Talk Show’du. Haftanın 4. günü ve saat 21.00’de yayınlanırdı.

             Barış Manço hakkında inanın yazılacak o kadar çok şey var ki; unutulmaması adına, sanatçı kelimesinin Barış Manço ile ne denli bağdaştığını hatırlatmak için kısa yazıyorum. O yüzden diyorum ki; Barış Manço’yu sadece dinlemek olmaz, Barış Manço’yu bilmemiz gerekir, öğretmemiz gerekir.

             Kendini sanatçı zannetmek başka, sanatçı olmak başka. Son sözü kendisine bırakıyorum. Barış ile kalın…

“Ben yaşarken kendime sanatçı diyemem, çok ayıptır. Ancak on, yirmi, kırk yıl sonra diyebilirler.” Barış Manço

Osman KÜSEK
Haziran 2019

Yorumlar

Kenan y dedi ki:

Duygularımıza tercüman olmanın ötesinde bir şeyler de öğreten bu yazı için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Osman KÜSEK dedi ki:

Güzel yorumunuz için teşekkürler Kenan bey.

Sebil Çiftci dedi ki:

Merhaba
Barış Manço benimde çok sevdiğim bir sanatçı.. Muhteşem bir insandı kendisi.. Çocukluğumuz onun şarkılarını dinlemekle ve programlarını kefiyle izlemekle geçti.. Youtubede Barış Manço şarkılarını dinlerken sizin yüklediğiniz videolar dikkatimi çekti ve duygulandım açıkçası. Emeğinize yüreğinize sağlık. 🙏🌍

Osman KÜSEK dedi ki:

Çok teşekkür ederim Sebil hanım, sağolun.

Bir cevap yazın